Гірський велосипед Основними особливостями гірського велосипеда є широкі (1.5 - 2.5 дюймів, замість звичайних 20-40 мм) колеса, ледве меншого, ніж в дорожніх велосипедів, діаметру (26 дюймів замість 700 мм). Рама спеціальної геометрії з кареткою, підведеною для їзди по пересіченій місцевості до 29-33 см і велика (21-27) кількість передач з широким діапазоном передавального співвідношення, придатним для будь-якого перепаду висот, при якому ще можна їхати. Гірські велосипеди можуть експлуатуватися в екстремальних умовах, при цьому вимоги зручності і ефективності управління грають не меншу роль, чим зниження ваги. Частково саме тому гідравлічні гальма, амортизаційні вилки і інші нові розробки з'явилися саме в класі MTB.
Відразу може здатися, що для заняття цим видом спорту тобі необхідні справжні гори, як для гірських лиж або сноуборду. Але насправді, це зовсім не так. Адже маунтін байк - це всього лише позашляховий велосипед, хоч і тут можуть бути виключення (про це пізніше). Серед інших видів велоспорту він займає особливе положення. Можливо, така ситуація пов'язана з відвертістю цього спорту в порівнянні з іншими у нас в Україні. Він вбирає в себе безліч ідей з інших видів спорту, таких як шосейні велогонки, мотокрос і ВМХ. Гірські велосипеди спочатку припускають універсальність, вони готові до будь-яких випробувань, ти можеш достатньо швидко пересуватися по місту, а на бездоріжжі йому немає рівних, ти можеш стрибати на трамплінах і навіть запалити в скейтпарку! Хіба це можливо на якомусь іншому байці? Ні! І природно, розібратися у всіх стилях і напрямках дуже складно. Якщо ти хочеш знати чим відрізняється тріал від дуала, а даунхіл від крос-кантрі, ця стаття для тебе!
Крос-Кантрі (Cross-Country) Це найпоширеніша дисципліна - гонки по пересіченій місцевості. Крос-кантрі на сьогоднішній день володіє статусом олімпійського виду спорту, поки що жодна інша дисципліна не отримала такого визнання. У кросс-кантрі є як важкі підйоми, так і технічні, швидкі спуски. Основні вимоги до гонщиків - це сила і витривалість, але і про техніку їзди не варто забувати. Якщо ти робиш перші кроки в світі гірського велосипеда, це хороша відправна крапка. Ти отримаєш необхідні базові навики управління велосипедом і придбаєш хорошу фізичну форму. Абсолютно всі професіонали вело-спорта починали з кросс-кантрі, навіть самі безбашенні даунхилери і фрірайдери. Trial - подолання, Biketrial - подолання перешкод на велосипеді. Для цього потрібне неймовірне відчуття рівноваги, яка виробляється тільки в результаті тренувань. Основні тріальні навики - це необхідна база для будь-якого любителя гірського велосипеда, будь то крос-кантрі, фрірайд або даунхіл. Тріал допомагає відчути велосипед, навчитися тримати рівновагу в будь-яких ситуаціях. У тріалі, як ніде, є можливість застосувати свою фантазію. Можна стрибнути куди завгодно, а зістрибуючи, зробити розворот на 360 градусів. Це одна з найбільш видовищних дисциплін. Змагання з тріалу проходять на якийсь час. За торкання ногами землі або перешкод нараховують штрафні окуляри. Нещодавно з'явився так званий "speed trials", де одночасно стартують 2 учасники за однаковими паралельним трасах, причому траси не дуже складні, що додає динаміку і видовищність змагань.
Дьорт (Dirt Jumping) Дьорт джампінг не так давно набув широкого поширення в світі гірського велосипеда, але зараз цей стиль переживає справжній бум. Тут спостерігається найбільший вплив ВМХа. Для цього стилю необхідні траси, будівництво яких - дуже трудомістке заняття, але воно того варте! Траса - це серії подвійних трамплінів (верблюдів, що складаються з двох горбів: зліт і приземлення) і "столів" (між зльотом і приземленням тут немає ями). На трасі так само присутні контр ухили. Вся принадність у тому, що крутити педалі треба тільки при розгоні на перший трамплін, а далі використовувати радіуси трамплінів для підтримки моменту швидкості, як би прокачувати їх, вдавлюючи велосипед в радіус. Отже, ключове слово в детрит джампінгу - це ритм, ритм і ще раз ритм. Якщо ти зіб'єшся з ритму, то втратиш швидкість і не долетиш до наступного приземлення, що чревато поломками байка, а так само самого себе. Небезпечно і перелетіти приземлення, наслідки ті ж. Ще дьорт джампінг увазі можливість виконання в повітрі всіляких трюків (цьому у нас присвячена окрема стаття). Але все ж, головне - Ритм, в цьому вся сіль цього стилю. 
Швидкісний Спуск (Downhill) Ось це заняття для справжніх маніяків! Тут тебе чекають неймовірні швидкості, стрибки і настільки круті спуски, що і дивитися страшно. Суть цієї дисципліни досить проста - з'їхати з гори якомога швидше. Але це не легко, як тобі може показатися. Сучасні траси швидкісного спуску дуже складні і небезпечні. Траси рясніють "родзинками" на зразок коріння, садів каменів, прямовисних спусків, звивистих ділянок, прокладених між деревами, дроп-оффів і трамплінів. Ця дисципліна вимагає досить серйозної підготовки від спортсмена. Основне в даунхиле - це техніка управління велосипедом, хоч і фізична підготовка дуже важлива, адже деколи спортсмени, після 5 хвилин спуску просто падають без сил. Крім всього іншого така їзда безжальна до устаткування. Мабуть, даунхіл єдина дисципліна, для якої необхідні гори і підйомник. Даунхильниє байки призначені тільки для того, щоб їхати вниз, вони важкі, підвіска утрудняє педалювання, геометрія не розрахована на підйоми.
Фрірайд (Freeride) Це найпоширеніший і найрізноманітніший на сьогодні стиль. Він включає в себе всі вищеописані дисципліни. Фрірайдер робить все, що йому хочеться в даний момент і найголовніше він абсолютно вільний. Він не залежить від підйомників, як, наприклад даунхилери, він і сам здатний заїхати на гору, а потім промайнути вниз, обганяючи гонщиків крос-кантрі. І стрибки йому по плечу. Фрірайд можливий як більш екстремальне продовження крос-кантрі, але може бути і більш екстремальним, ніж даунхіл. Останнім часом стали популярні змагання в цій дисципліні, їх девіз - свобода. Траса прокладена таким чином, що байкер сам вибирає свій маршрут, і залежно від його складності йому нараховується певна кількість очок іноді такі змагання включають етапи по дьорт джампінгу. Особливе місце у фрірайде займає стріт катання (катання по місту), ось де можуть стати в нагоді навики велотріалу і навіть деякі трюки з БМХ. Трампліни і дроп-оффи - ось ще одна стихія фрірайдера. Особливо це відноситися до так званої нової школи фрірайда, де стрибок з 5-и метрової скелі - це норма. Фрірайд - це той стиль, де більше всього можна застосувати свою фантазію, видивляючись різні маршрути і способи зістрибнути "вооон з тієї скелі". Саме фрірайд дозволяє проявити свою індивідуальність, не обмежуючись правилами, трасою і рамками змагань. 
Паралельний Слалом (Dual Slalom) Це дуже стара спортивна дисципліна, що прийшла з лижного спорту. Суть її полягає в наступному - два спортсмени мчать з гори по паралельних і максимально ідентичних трасам. На своєму шляху їм доведеться об'їжджати віхи, долати різні трампліни, горби, контр ухили. Це дуже видовищний вид змагань, в ньому наочно видно напруження боротьби між суперниками. Але відсутній контакт, тому останнім часом дуал слалом відходить на другий план, поступаючись місцем новим дисциплінам.
Дуал (Dual) Дуал дуже схожий на описаний вище паралельний слалом, але різниця полягає в тому, що суперники їдуть по одній трасі. Траси дуала більше орієнтовані на трампліни, чим на повороти. Тут допустимий контакт між гонщиками, що тільки додає азарту в боротьбі. Непоодинокі й зіткнення. Недолік цього виду змагань в тому, що байкер, що вирвався вперед на старті, всю гонку буде лідирувати, якщо правильно закриє проїзд своєму суперникові. Тому і цей вид гонок поступається місцем новому, найбільш популярному зараз у всьому світі.
Байкер Крос (Bikercross/4cross/4X/BSX/Mountain Cross) За назвою зрозуміло, що ця дисципліна близька до бордер кросу (сноубордіческой дисципліни), але насправді її коріння лежить у ВМХ гонках, особливо мотокросі і мотоциклетному суперкросі. У кросі в заїздах беруть участь від 4 до 6 райдерів одночасно, тому потрібні достатньо широкі траси, що дозволяє різноманітити їх до такого ступеня, на яку здатна твоя фантазія. До офіційного календар Кубка Світу по гірському велосипеду, ця дисципліна входить вперше в 2002 році і замінить дуал. На заході байкер крос носить назву "4 cross" або "4X". Існують і інші різновиди цього стилю, як, наприклад, байкер суперкрос, його відрізняють участь 6-и райдеров і величезні трампліни, дійсно величезні! У США байкер крос отримав офіційну назву - "mountain cross". Перевагами цієї дисципліни, перед двома вищеописаними, є велике видовище, велика динаміка, а головне, при падінні одного байкера боротьба продовжується.
|